Moje marzenia o zostaniu przewodnikiem mogłam rozpocząć po zdanej maturze. I tak się stało. Wtedy byłam już na 1 roku studiów historii. Zobaczyłam w Internecie ofertę #PTTK Kielce o organizacji kursu na przewodnika świętokrzyskiego.
1. I zdecydowałam się wypełnić formularz i złożyć świadectwo maturalne.
2. Następnie odbyło się spotkanie organizacyjne, gdzie nas poinformowano o płatnościach za kurs, tematach na kursie, i ich terminach. Spotkania odbywały się w soboty i niedzielę.
3. Pierwsza część to zajęcia teoretyczne w siedzibie #PTTK Kielce
Tematy jakie poruszaliśmy na kursie to między innymi:
a) Historia regionu
b) Historia sztuki
c) przyroda
i wiele innych tematów. Wybaczcie ale to już było 6 lat temu i pamięć jest krótka :)
4. Po zakończeniu teorii odbył się test wewnętrzny z teorii.
5. Po pół roku teorii rozpoczęły się wycieczki praktyczne, gdzie z doświadczonymi przewodnikami poznawaliśmy metodykę pracy przewodnika, oraz co warto zapamiętać na danej trasie.
6. Po zakończonych wycieczkach odbywała się Egzamin na przewodnika
EGZAMIN
1. Egzamin teoretyczny składa się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej przed komisją. Po zdanym egzaminie teoretycznym jest się dopuszczonym do egzaminu praktycznego.
2. Egzamin praktyczny: to prowadzenie jako pilot kierowcy busa/autobusu i opowiadanie komisji egzaminacyjnej.
Mój pierwszy egzamin praktycznych nie udało mi się zaliczyć, ale za drugi razem już się udało. I za pół roku nastąpił ten szczęśliwy dzień kiedy mogłam odebrać ,,blachę" czyli odznakę Przewodnika Świętokrzyskie. Moje blachowanie miało miejsce na Ogólnopolskim zjeździe przewodników :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz